Program Senior Voyage Italia - Lago di Garda
Program Senior Voyage Italia
Lago di Garda
de la 295 €
Pe parcursul celor 8 zile se vor traversa urmatoarele orase : Graz, Verona, Venetia, Padova, Milano, Lago di Garda, Florenta, Lublijana
|
Ziua 1. BUCUREŞTI- BUDAPESTA (895 km) Ora 6:00 Plecare din Bucureşti din parcarea de la Piaţa Victoriei,pe ruta de mai jos. Sosire şi cazare la Budapesta.
|
|
Ziua 2. BUDAPESTA- GRAZ- LAGO DI GARDA (845 km) După micul dejun, plecare spre Graz, al doilea oraş ca mărime din Austria, unde parcurgem un tur pietonal în centrul istoric. Apoi deplasare spre Padova- Verona. Seara cazare în zona Lago di Garda.
|
|
Zilele 3-6. LAGO DI GARDA- INCURSIUNE IN NORDUL ITALIEI Ne vom bucura de un sejur activ, cu o multitudine de opţiuni de petrecere a timpului liber. În tot acest timp "obligatorie” este vizita superbei VERONA, cu binecunoscuta Casa a Julietei, dar si cu atractii pentru turistii familiarizati cu orasul: Castelul si Ponte dei Scaglieri si mai ales misterioasa Basilica San Zeno Magiore cu cei aproape 1000 de ani de existenta. Ne vom lăsa impresionaţi de asemenea de inegalabila VENETIE, cu palatele sale opulente strajuite de canale, unde vom vizita Basilica si Piata San Marco, cu Palatul Dogilor si Procuratiile. Ulterior se poate vizita Basilica San Giovani e Paolo, pe drumul spre Fondameto Nove de unde ne imbarcam pentru croazieră pe insula Murano, iar iubitorii de arta se pot “desfata” cu Galeria del Academia. MILANO, capitala modei, va incanta pe toti iubitorii shoppingului, dar si pe cunoscatorii operelor de arta, care vor fi in largul lor in Pinacoteca Brera sau la Basilica Santa Maria delle Grazie pentru “Cina cea de Taina” a lui Leonardo da Vinci. La FLORENTA, in afara de Basilica Santa Croce, Ponte Vecchio, impresionantul Dom al lui Brunelleschi si portile de bronz ale Baptisteriului, ne vom lua timp sa vizitam Galeriile Uffizi, una dintre cele mai impresionante si complete colectii de arta din lume. SAN MARINO cu pitorescul castel medieval si RAVENA, fosta capitala a Imperiului Roman, cu faimoasele mozaicuri bizantine din sec. V, vor intregi destinatiile culturale, iar excursia in inima Alpilor catre renumita CORTINA D`AMPEZZO vor oferi o vacanta completa.
|
|
Ziua 7. LAGO DI GARDA- LJUBLJANA- BUDAPESTA (790 km) Mic dejun. Plecare spre Ljubljana, capitala Sloveniei, pentru un tur panoramic cu autocarul în centru. Sosire şi cazare la Budapesta.
|
|
Ziua 8. BUDAPESTA- BUCUREŞTI (895 km) Mic dejun. Plecare spre ţară. Sosire Bucureşti, seara târziu după ora 23.30, în funcţie de trafic şi formalităţile vamale.
|
|
PREZENTARE EXCURSII OPTIONALE:
|
|
VERONA + LAGO DI GARDA (Excursie de o jumatate de zi, pret 30 euro / pers. care nu include intrarile la obiective). Mic dejun. Pornim pe malul lacului Garda catre Verona unde putem admira Arenele Romane, Casa Julietei, Piaţa delle Erbe, Palatul şi Mormintele Scaglierilor. In continuare timp liber pentru a “explora” numeroasele magazine pe care le-am admirat in prima parte a deplasarii noastre. Turistilor care au mai vizitat Verona le propunem ca impreuna cu ghidul insotitor sa viziteze Castelul si Ponte dei Scaglieri si mai ales Basilica San Zeno Maggiore cu o arhitectura unica si aproape 1000 de ani vechime. Intoarcere la hotel pentru cina si cazare. VENETIA + MURAN0 + PADOVA (Excursie de o zi, pret 45 euro / pers. care nu include abonamentul la vaporeto - cca 15 euro si intrarile la obiectivele turistice dintre care Palatul Dogilor + Muzeul Correr costa cca 12 euro, iar San Giovani circa 3 euro). După micul dejun, vă propunem o abordare inedita a Venetiei, unde vom incepe cu o plimbare cu vaporetto pe Grand Canal spre Piaţa San Marco, unde se află Campanila, Procuratiile şi Basilica San Marco, cu fantastice mozaicuri de inspiraţie bizantină. Timp liber pentru vizita in Palatul Dogilor care abunda de lucrari de arta celebre, apoi muzeul Correr si Ponte Rialto. Turiştii familiarizaţi cu Veneţia vor merge cu ghidul catre Panteonul Venetiei, Basilica San Giovani e Paolo, apoi de la Fondamente Novo ne imbarcam pentru croazieră pe insula Murano. Intalnire cu restul turistilor la Ponte Rialto de unde pornim spre parcarea de autocare. Pe traseul de intoarcere, scurta oprire in Padova, pentru vizita la Basilica Sf. Anton, renumit centru de pelerinaj. Intoarcere la hotel pentru cina si cazare.
|
|
MILANO – Paradisul iubitorilor de shopping (Excursie de o zi, pret 38 euro / pers. care nu include intrarile la obiectivele turistice dintre care Pinacoteca Brera costa cca 6 euro, iar Santa Maria delle Grazie circa 8 euro). Mic dejun. Plecare pe malul lacului Garda catre Milano, capitala Lombardiei, unde se vizitează: Castelul Sforzesco, Opera Scala, Galeriile Victor Emanuel şi Domul, pe cât de decorat în exterior, atât de sobru în interior, punând în valoare vitraliile sale unice. O experienta unica este si urcarea pe acoperisul Domului, printre sutele de statuete cu care este decorat. Urmeaza shopping la numeroasele magazine cu produse de lux sau “doar” de o calitate si bun gust ireprosabile. Pentru iubitorii de arta propunem Pinacoteca Brera si Basilica Santa Maria delle Grazie pentru Cina cea de Taina a lui Leonardo da Vinci. Intoarcere la acelasi hotel pentru cina si cazare. FLORENTA – “Capitala” Renasterii (Excursie de o zi, pret 50 euro / pers. care nu include intrarile la obiectivele turistice dintre care Galeriile Uffizzi costa cca 15 euro, iar Basilica Santa Croce, Pantheonul Florentei circa 5 euro). Mic dejun. Plecare spre Florenţa, oraşul artelor, unde se vizitează: Santa Maria del Fiore, cu maiestosul Dom al lui Bruneleschi, o minune a tehnicii la acea vreme, Baptisteriul, cu renumitele usi de bronz cu basoreliefuri biblice, Piaţa Senioriei veritabil "muzeu în aer liber", Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio şi Basilica Santa Croce. In continuare timp liber pt. a ne bucura de farmecul orasului, iar pentru iubitorii de arta, vizita in Galeriile Uffizzi, una dintre cele mai impresionante si complete colectie de arta din lume. Intoarcere la hotel pt. cina si cazare.
|
|
PREŢUL INCLUDE: |
NU SUNT INCLUSE ÎN PREŢ: |
|
|
Autocarul va prelua turiştii sosiţi la Budapesta pentru transfer spre oraşele prin care se tranzitează România. Obiectivele marcate cu caractere bold-italice se vor vizita doar pe exterior. Copiii beneficiază de reducere doar pentru cazare în cameră cu 2 adulţi. Pentru explicaţii la obiective, grupul va putea apela la serviciile ghizilor locali.
Grup minim 30 pers.
|
DATE DE PLECARE |
16.03, 25.03 |
02.04, 11.04, 13.05 |
20.04, 29.04, |
Supl. SINGLE |
|
Hotel MIRAVALLI 3*** |
295 € |
- |
309 € |
145 € |
|
Hotel SAN MARCO 3*** |
- |
305 € |
- |
145 € |
Hotel MIRAVALLI 3* (sau similar) - situat la 100 m de centrul orasului Garda si la circa 200 m de malul lacului Garda. Camerele sunt dotate cu TV satelit, telefon, minibar, baie proprie, seif, balcon. Facilităţi hotel: restaurant, bar in stil gotic, gradina, terasa si parcare. www.hotelmiravalli.it
Hotel SAN MARCO 3* (sau similar) - situat in piata centrala din Toscolano-Maderno, la 300 m de malul lacului Garda. Camerele sunt comfortabile si mobilate in stil traditional, dispunand de telefon, TV satelit, baie proprie, uscator de par. Facilităţi hotel: restaurant à la carte, salon TV si de lectura, zona de relaxare exterioara in piata, iar plaja se afla numai la 300 m distanta. www.hsmarco.com
Îmbarcări sau transferuri gratuite din Alba-Arad-Bacau-Braila-Braşov-Buzau-Câmpina-Constanta-Craiova-Cluj-Galati-Iasi-Oradea-Ploieşti-Piteşti-Sebeş-Sf. Gheorghe-Sibiu-Slatina-Timişoara-Rm. Vâlcea. Transfer contra cost din celelalte oraşe ale ţării.
Daca turistii se imbarca dintr-o alta localit. decat Bucuresti, acestia trebuie sa informeze cu minim 15 zile inainte de data plecarii agentia la care s-au inscris. Inscrierile cu mai putin de 15 zile inainte se vor face numai in functie de capacitatea mijloacelor de transport utilizate.
Transferurile GRATUITE SUNT GARANTATE INDIFERENT DE NUMARUL MINIM de persoane, dar sunt LIMITATE in functie de CAPACITATEA MAXIMA A MIJLOCULUI DE TRANSPORT UTILIZAT (4, 8, 14, 18, 28, 34 sau 49 de locuri).
Punctele de îmbarcare GRATUITA (autocar sau microbus) sunt structurate mai jos:
BUCUREŞTI - Parcare Piaţa Victoriei - 05.45
BUCUREŞTI - Parcare Gara de Nord - 06.15
PLOIEŞTI - Petrom METRO - 07.00
CÂMPINA - Băneşti (“La avion”) - 07.30
BRAŞOV - McDonald's Calea Bucureşti - 09.00
SIBIU - Intrarea în parcarea OBI (pe centura) - 11.30
SEBEŞ - Farmacia HELPNET - 12.00
ALBA IULIA - Parcarea Hotelului CETATE - 12.30
CLUJ - Intrarea în parcarea centrului
comercial SIGMA - 14.00
ORADEA - Intrarea în parcarea SELGROS- 18.00
TIMIŞOARA - Intrarea în parcarea REAL
Calea Aradului - 15.00
ARAD - Gara Centrală - 16.00
IAŞI - Palatul CULTURII - 04.30
BACĂU - McDonald's Stadion - 06.00
Sf.Gheorghe - Petrom V- ieşire spre Braşov - 08.30
BRĂILA - Intrarea în parcarea centrului
comercial CARREFOUR - 04.30
GALAŢI - Intrarea în parcarea centrului
comercial REAL - 04.00
BUZĂU - Parcarea PETROM de la
podul Mărăcineni - 06.00
CONSTANŢA - Gara Centrală - 03.30
CRAIOVA - McDonald's Calea Bucureşti - 07.30
SLATINA - Parcare Hotel Parc - 08.00
PITEŞTI - McDonald's Gară - 09.00
RM. VÂLCEA - Benzinăria Dacos - 10.00
ÎN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE se vor confirma la cerere, în funcţie de posibilităţile de încadrare în graficul orar, transferuri contra cost şi din alte oraşe ale ţării, cu autovehicule moderne de 4, 8, 14, 18, 28, 34 sau 49 de locuri, toate cu loc de bagaje corespunzător şi şoferi experimentaţi şi amabili.
Punctele de îmbarcare CONTRA COST (autocar sau microbus) pentru restul oraşelor din ţară:
SLOBOZIA - PETROM intrare dinspre Drajna
CALARASI - Gara Centrală
SUCEAVA - Intrarea în parcarea METRO
BOTOSANI - Intrarea în parcarea ALTEX
TULCEA - Intrarea în parcarea KAUFLAND
TÎRGOVIŞTE - Benzinăria Agip Pavcom
P. NEAMŢ - Parcare hotel CEAHLĂU
TÎRGU MURES - Intrarea în parcarea Promenada Mall
TÎRGU JIU - Benzinăria PETROM Castelul de Apă
VASLUI - Parcare hotel Racova
BARLAD - Benzinăria MOL
FOCŞANI - Parcarea Stadion Unirea
DEVA - McDonald's GARĂ
BISTRITA - Intrarea în parcarea KAUFLAND
BAIA MARE - McDonald's magazin Maramures
SATU MARE - Parcarea Catedrala Catolica
DROBETA - ROMPETROL- ieşire spre Craiova
Turiştii sunt rugaţi să se prezinte la locul de îmbarcare cu cca 15- 30 min. înainte de ora comunicată.
Orele sunt estimative, în funcţie de condiţiile meteorologice şi de trafic. Numerele de telefon ale ghizilor sau şoferilor se vor comunica cu 2- 3 zile înaintea plecării, urmând a ţine legătura cu aceştia pentru a va informa privind situaţia concretă din ziua plecării (ora exactă a sosirii în oraşul dumneavoastră).
ATENŢIE !! Grupul NU VA AŞTEPTA turiştii care întârzie la îmbarcare.
Prezentul program este parte integrantă a contractului de prestări servicii.











